Kolejna edycja KONKURSU CHEMICZNEGO dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych niebędących uczestnikami II etapu Olimpiady Chemicznej została zamknięta. Eliminacje ogólnołódzkie odbyły się 17 maja 2019 roku, zorganizowane przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego we współpracy z XX Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Łodzi. Zakres wymagań konkursowych wynikał z podstawy programowej, dla uczestnika konkursu - ucznia klasy pierwszej lub drugiej- w pewnym zakresie był rozszerzający.
Założeniem konkursu jest rozwijanie zainteresowania uczniów przedmiotem, zmobilizowania ich do usystematyzowania i poszerzenia wiadomości z chemii, stworzenie możliwości zaprezentowania rozległej wiedzy i wykorzystania umiejętności twórczego myślenia do rozwiązywania zadań problemowych. Uczestnictwo w konkursie jest dla ucznia często pierwszą okazją do zweryfikowania swoich umiejętności, czasami porównania swoich osiągnięć z innymi. Konkursy chemiczne podnoszą poziom kształcenia chemicznego poprzez rozbudzanie ambicji naukowych, wdrażanie uczniów do samokształcenia, a dla nauczyciela są przyczyną poszukiwania odpowiednich metod i form pracy z uczniem uzdolnionym. Sukcesy uczniów wskazują, że rozwijanie zainteresowania przedmiotem stanowi w wielu szkołach istotny element pracy dydaktycznej. Dodatkowym efektem konkursu jest promowanie szkół, nauczycieli oraz uczniów.
W prace komisji konkursowej szczególnie zaangażowali się nauczyciele chemii
z XX LO i I LO w Łodzi oraz II LO w Pabianicach.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Laureaci i wyróżnieni uczestnicy otrzymają dyplomy uznania, a nauczyciele wspierający uczniów w przygotowaniach do konkursu - podziękowania i listy gratulacyjne.
Spotkanie uzupełni wykład dr Emilii Obijalskiej z Katedry Chemii Organicznej
i Stosowanej poświęcony strukturze związków chemicznych odpowiadających za ich barwy.
WYNIKI KONKURSU
W eliminacjach finałowych wzięło udział 53 uczniów z 7 liceów ogólnokształcących:
I LO, III LO, XII LO, XXVI LO, XXXI LO, PLO PŁ i KLO OO. Bernardynów.
Laureatami zostało 6uczestników (I LO, XII LO, PLO PŁ), a 20 otrzymałowyróżnienia.
Z przyjemnością stwierdzamy, że (w porównaniu z ubiegłymi latami) uczestnicy wykazali się znajomością hydrolizy, umiejętnością opisu przebiegu reakcji redukcji-utleniania, a także obliczeniami składu roztworu na pierwszym etapie w zadaniu
z rozpuszczalnością. Zdziwienie budzą widoczne w pracach wątpliwości przy bilansowaniu równań reakcji (np. prawidłowe współczynniki były skreślane). Na pewno wymaga ustalenia kwestia dokładności obliczeń oraz zaokrąglania wyników cząstkowych, bo stosowana dowolność w tym zakresie połączona z niechęcią do ułamków daje ostateczny wynik znacząco odbiegający od poprawnego.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom – merytorycznym opiekunom uczniów, którzy wzięli udział w konkursie, i gratulujemy sukcesów. Zachęcamy koleżanki i kolegów
z pozostałych szkół do włączania swoich uczniów w to przedsięwzięcie.
Organizator konkursu
Małgorzata Kozieł