Miasto Łódź realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich
„Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)”

Czas realizacji: 1 lipca 2021r. – 30 czerwca 2023r.

Dofinansowanie projektu z UE: 1 430 123,91 PLN

Celem projektu jest poprawa dostępności usług edukacyjnych dla dzieci/uczniów/słuchaczy ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w ramach udzielonego Grantu na utworzenie i funkcjonowanie Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą (SCWEW).

Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą w Łodzi został utworzony w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 6 w Łodzi.

W ramach grantu zostało objęte wsparciem 7 ogólnodostępnych placówek oświatowych:
Przedszkole Miejskie nr 141 w Łodzi
Przedszkole Miejskie nr 202 w Łodzi
Szkoła Podstawowa nr 58 im. Melchiora Wańkowicza w Łodzi
Szkoła Podstawowa nr 10 im. M. Skłodowskiej - Curie w Zduńskiej Woli
XXV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Łodzi
Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego im. Powstańców Wielkopolskich w Łodzi
Zgierski Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Zgierzu

SCWEW jest to zespół ekspertów i specjalistów, realizujących różne rodzaje wsparcia, kierowanego do przedszkoli i szkół ogólnodostępnych w zakresie inkluzji społecznej.
Adresaci:
  • kadra kierownicza przedszkoli i szkół ogólnodostępnych prowadzących kształcenie ogólne i/lub zawodowe;
  • nauczyciele, specjaliści, inni pracownicy przedszkoli i szkół;
  • dzieci i młodzież oraz ich rodzice/opiekunowie prawni, za pośrednictwem przedszkola i szkoły.

W ramach realizacji zadań SCWEW zostanie zakupiony sprzęt specjalistyczny zgodnie ze zidentyfikowanymi potrzebami przedszkoli i szkół ogólnodostępnych na poziomie opracowania wniosku grantowego oraz diagnozy pogłębionej. Sprzęt będzie wypożyczany przedszkolu/szkole, zgodnie z ich zapotrzebowaniem i uzyskaniem pozytywnej akceptacji zespołu SCWEW, czyli w SCWEW funkcjonować będzie wypożyczalnia sprzętu specjalistycznego i pomocy dydaktycznych.

Działania SCWEW obejmują między innymi:
  1. Konsultacje indywidualne i grupowe dla nauczycieli i innych pracowników przedszkola i szkoły ogólnodostępnej.
  2. Wspieranie nauczycieli w zakresie pracy z grupą zróżnicowaną.
  3. Wspieranie kadry kierowniczej.
  4. Organizowanie szkoleń specjalistycznych oraz sieci współpracy.
  5. Organizowanie wizyt studyjnych (dobre praktyki).
  6. Prowadzenie bazy informacji o instytucjach i podmiotach udzielających wsparcia w środowisku lokalnym.
  7. Współpraca z partnerami:
Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego,
Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi,
Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna dla Młodzieży w Łodzi,
Uniwersytet Łódzki – Katedra Badań Edukacyjnych.