Warsztaty metodyczne Zrozumieć język mediów

Nr szybkiej informacji:
Adresat:
Nauczyciele języka polskiego, nauczyciele-bibliotekarzy zainteresowani edukacją medialną – gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne
Informacja o wydarzeniu:

Warsztaty metodyczne Zrozumieć język mediów

(dla nauczycieli języka polskiego, nauczycieli-bibliotekarzy zainteresowanych edukacją medialną – gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne)

Zapraszany  nauczycieli zainteresowanych edukacją medialną na warsztaty Zrozumieć język mediów odwołujące się do Katalogu kompetencji medialnych opracowanych w ramach projektu Cyfrowa szkoła. Podczas zajęć ich uczestnicy będą  zajmowali się językiem współczesnej prasy, radia, telewizji, reklamy, Internetu, poszukiwali sposobów przygotowania uczniów do krytycznego i refleksyjnego odbioru informacji oraz rozumienia języka mediów. Ponadto nauczyciele poszukiwać będą odpowiedzi na pytania:

• Czym są kompetencje medialne? Dlaczego są ważne?
  • W jaki sposób napisać program edukacji medialnej lub innowacji programowo-metodycznej?
  • W jaki sposób wdrażać edukację medialną do praktyki szkolnej?

Na pewno zajęcia przydadzą się tym wszystkim, którzy chcieliby włączyć edukację medialną do swoich programów kształcenia, zaprojektować pozalekcyjne warsztaty dziennikarskie dla młodzieży, przygotować ciekawy projekt edukacyjny, poszerzyć ofertę edukacyjną szkoły o nowe działania. Warto w tym miejscu przypomnieć zapis z podstawy programowej mówiący o tym, że „każdy nauczyciel powinien poświecić dużo uwagi edukacji medialnej, czyli wychowaniu uczniów do właściwego odbioru i wykorzystania mediów”, tak więc wdrażanie edukacji medialnej to dzisiaj ważne zadanie nauczyciela.

Zajęcia odbędą się 17. 11., 24.11., 01.12., 08.12. w godz. 15.30. – 18.30. w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli (ul. Kopcińskiego 29, sala 210). Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymają zaświadczenie oraz pakiet materiałów wspierających (również
w formie elektronicznej), pomocny w planowaniu i organizowaniu pracy z młodzieżą. Koszt udziału w warsztatach wynosi 20 zł. Warsztaty poprowadzą Danuta Górecka i Ewa Sztombka. Wszystkie zainteresowane osoby proszone są o zgłoszenie się drogą mailową (danutagorecka@gmail.com) do dnia 14. 11. 2014 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach.

Opracowała:

Danuta Górecka