Rekomendacja projektu Learning Innovative Teaching

Projekt „Learning Innovative Teaching” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki               i prowadzony na zasadach programu Unii Europejskiej "Uczenie się przez całe życie" realizowany był od 15 listopada 2013r. do 27 lutego 2015r. Inspiratorem i koordynatorem działań był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi.

Działania realizowano w partnerstwie z trzema szkołami z Orebro, Szwecja:

- Adolfsbergsskolan to szkoła, w której uczy się ok. 1200 młodych ludzi. Posiada klasy integracyjne                         i prowadzi rozbudowany program opieki pedagogicznej nad uczniami. Promuje rozwój kultury fizycznej.     W placówce funkcjonuje rozbudowany system doradztwa zawodowego. Szkoła promuje prace                                   z nowoczesnymi technologiami.
- Rudbecksskolan to szkoła, do której uczęszcza ponad 500 uczniów i w której pracuje 87 nauczycieli (także z krajów anglojęzycznych). Językiem wykładowym jest język angielski. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w specjalizacjach z zakresu nauk społecznych i przyrodniczych.
- Risbergska Skolan to szkoła średnia, skupiająca ponad 1000 uczniów w wieku od 16 do 19 lat i jest krajową szkołą z oddziałami dla niesłyszących i słabosłyszących. Placówka może pochwalić się rozbudowanym system doradztwa zawodowego oraz pomocy pedagogiczno - psychologicznej. W szkole funkcjonuje także specjalny zespół promujący zdrowy tryb życia.

Głównym celem projektu było uświadomienie nauczycielom konieczności ciągłego doskonalenia warsztatu pracy jak również wymiana i wdrażanie dobrych praktyk oraz poszukiwanie nowych innowacyjnych rozwiązań szkolnych problemów.

Działania realizowane w ramach tego przedsięwzięcia odpowiadały trzem podstawowym potrzebom:
- podniesieniu jakości pracy szkoły w kontekście indywidualizacji procesu dydaktyczno-wychowawczego,
- doskonaleniu nauczycieli w aspekcie posługiwania się językiem obcym oraz zdobywaniu doświadczeń                w obszarze organizowania mobilności ponadnarodowych dla nauczycieli.

W zorganizowanych mobilnościach wzięło udział dwunastu nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Łodzi. Wyjazdy studyjne do szkół w Orebro organizowane były w trzech terminach: luty/marzec 2014, wrzesień/październik 2014, styczeń 2015. Każda mobilność trwała 7 dni i w każdym z trzech wyjazdów uczestniczyło 4 nauczycieli przedmiotów: humanistycznych, przyrodniczych, matematycznych, przedsiębiorczości, wychowania fizycznego lub przedmiotów artystycznych.

Udział w projekcie pozwolił na wdrożenie dobrych praktyk, doświadczeń oraz obserwacji uczestników mobilności. Powstały scenariusze lekcji, karty pracy z uczniem, a także prezentacje multimedialne. Zorganizowano również spotkania ewaluacyjne, lekcje pokazowe oraz konferencję.

Osoby zaangażowane w realizacje projektu:

Anna Rabiega- Dyrektor ZSO nr7 w Łodzi,
Anna Rogala – Wicedyrektor ZSO nr7 w Łodzi,
Dorota Głąbicka – nauczycielka języka angielskiego, koordynator
Ewa Ambroszczyk – nauczycielka wychowania fizycznego, manager,
Adrian Kmiecik – nauczyciel historii, manager,
Anna Łuczak – nauczycielka języka francuskiego i włoskiego,
Anna Grzegorzewska – nauczycielka biologii,
Monika Wołynkiewicz – nauczycielka wychowania fizycznego,
Marcin Turlakiewicz - nauczyciel wychowania fizycznego,
Radosław Wolski – nauczyciel edukacji filmowej,
Monika Kamieńska – nauczycielka zajęć artystycznych
Dorota Woźniak – nauczycielka języka angielskiego.
Poniższe linki przedstawiają rezultaty pracy nad projektem:
- konspekty zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem ciekawych szwedzkich rozwiązań edukacyjnych:
Konspekt 1 historia i wiedza o społeczeństwie
Konspekt 2 biologia
Konspekt 3 język włoski
Konspekt 4 język angielski
Konspekt 5 wychowanie fizyczne
Konspekt 6 zajęcia teatralne
Konspekt 7 edukacja medialna
Konspekt 8 język angielski
Konspekt 9 wychowanie fizyczne
Konspekt 10 wychowanie fizyczne