Podsumowanie wyników eliminacji finałowych XI Łódzkiego Turnieju „Przygoda z przepisami ruchu drogowego”

Nr komunikatu:
Rok szkolny:

Podsumowanie  wyników  eliminacji  finałowych

XI  Łódzkiego  Turnieju

„Przygoda  z przepisami  ruchu  drogowego”

21 lutego 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Łodzi odbył się finał XI Łódzkiego Turnieju „Przygoda z przepisami ruchu drogowego”, w którym uczestniczyły drużyny składające się z uczniów klas drugich i trzecich szkół podstawowych.

Organizatorami turnieju były:

­   Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego – Pracownia Edukacji Przedzawodowej reprezentowana przez doradcę metodycznego Bożenę Piekarską,

­   Szkoła Podstawowa nr 2 w Łodzi reprezentowana przez nauczycielki Beatę Rudnicką, Krystynę Mędrzycką i Barbarę Wójciak.

Turniej został przeprowadzony przy współpracy Łódzkiego Kuratorium Oświaty, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi i Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Łodzi.

Celem turnieju było:

­   popularyzowanie przepisów ruchu drogowego,

­   przygotowanie uczniów do świadomego uczestnictwa w ruchu drogowym,

­   kształtowanie umiejętności obserwacji i oceny sytuacji na drodze oraz podejmowania właściwych decyzji,

­   popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

W turnieju wzięło udział 224 uczniów z 15 łódzkich szkół podstawowych. Do finału zakwalifikowało się 6 drużyn. Finaliści wykonywali zadania związane z rozpoznawaniem budowy i wyposażenia roweru, wskazywaniem pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach, określaniem właściwego zachowania się w środkach komunikacji, udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej, omawianiem znaczenia znaków drogowych i prawidłowego zachowania się na drodze.

Konkurencje miały formę testów, krzyżówek, rebusów, diagramów, puzzli, tekstów z lukami, zadań typu prawda – fałsz oraz gier i zabaw zręcznościowych. Każda drużyna prezentowała inscenizację wiersza na temat ruchu drogowego.

Zmagania uczniów obserwowała i oceniała Komisja Konkursowa w składzie:

• Bożena Kędzierska – starszy wizytator Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Łódzkiego Kuratorium Oświaty,
  • Ewa Drewnowicz – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2,
  • Janusz Reliszko– wiceprezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego,
  • Krzysztof Makowski – kierownik Pracowni Edukacji Przedzawodowej Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.
  • Piotr Płaczek – kierownik biura Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego,
  • Grzegorz Kordysiewicz – główny specjalista ds. współpracy z organizacjami w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

W wyniku bardzo wyrównanej rywalizacji zwycięstwo odniosła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 116 im. im. Aleksego Rżewskiego w Łodzi.

Szczegółowe wyniki Turnieju

Martyna Stawiszyńska – kl. II

Agata Rosłonek

Lidia Ulatowska-Sobierajska

Uczniowie biorący udział w finale turnieju otrzymali puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe a także encyklopedie i słowniki dla swoich szkół. Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez Kuratorium Oświaty w Łodzi, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Motorowego w Łodzi i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łodzi.

Doradca metodyczny

Bożena Piekarska