MARATON PISANIA LISTÓW

Aktualności

Maraton Pisania Listów jest międzynarodowym wydarzeniem, którego idea narodziła się w Polsce w 2001 r., od tej pory odbywa sie co roku w weekend w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Dzięki Maratonowi dochodzi do upowszechniania wiedzy na temat wolności i praw człowieka. Akcja opiera się na założeniu, że poszanowanie praw człowieka jest wspólną sprawą całego społeczeństwa. Podczas tego wydarzenia na całym świecie organizowane są wydarzenia mające na celu upowszechnić wiedzę o prawach człowieka, pomocne w tym są nasze materiały edukacyjne: scenariusze warsztatów, filmy, pomysły na organizację akcji publicznych, które wzbogacają to wydarzenie.

Za sprawą Maratonu Pisania Listów udaje nam się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Dlatego zachęcamy do organizacji Maratonu w każdej szkole, w ubiegłorocznych edycjach Maraton był organizowanych w szkołach podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz w szkołach zawodowych.

W tym roku, w całym kraju będziemy pisać w dniach 1-11 grudnia, finał Maratonu przypadnie na weekend 10- 11 grudnia. W ciągu tych dni można zorganizować Maraton w swojej miejscowości. 

ZASADY MARATONU PISANIA LISTÓW

 1. Spośród zaproponowanych przez nas bohaterów i bohaterek Organizator, Organizatorka wybiera te osoby, w sprawie, których chce działać.

 2. Organizator, Organizatorka dostaje dostęp do wszystkich informacji na temat tych bohaterów i bohaterek. Wysyłamy także materiały przesyłką kurierską (plakaty, ulotki).

 3. Organizator, Organizatorka decyduje w jaki sposób zorganizować Maraton w swojej miejscowości – od nas otrzymuje wskazówki jak można to zrobić.

 4. Im więcej osób zostanie zaproszonych do wspólnego pisania listów, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki i w ten sposób skutecznie walczyć o prawa człowieka.

 5. Raportujemy, ile listów udało się napisać (więcej informacji znajduje się w podręczniku dla Organizatorów i Organizatorek Maratonu Pisania Listów)

JAK ZORGANIZOWAĆ MARATON PISANIA LISTÓW

 • Zachęcamy do organizacji Maratonu w swojej szkole i społeczności lokalnej, Zapraszamy do zarejestrowania swojego wydarzenia (miejsca maratonowego) poprzez stronę: http://amnesty.org.pl/maraton/
 • W tym roku, w całym kraju będziemy pisać w dniach 1-11 grudnia, finał Maratonu przypadnie na weekend 10-11 grudnia. Więcej informacji o organizacji Maratonu, w tym m.in.: o korzystaniu z profilu miejsca maratonowego, dostępnych jest w podręczniku dla organizatorów/ek Maratonu Pisania Listów: https://amnesty.org.pl/wp-content/uploads/2016/10/podrecznik-MPL2016.pdf
 • DOBRE WIAODMOŚCI
  Za sprawą Maratonu Pisania Listów udaje nam się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Po ubiegłorocznej akcji otrzymaliśmy dobre wiadomości o uwolnieniu Alberta Woodfoxa ze Stanów Zjednoczony i Yecenii Armenty Graciano z Meksyku. A także, rząd Burkina Faso zapowiedział likwidację wczesnych i przymusowych małżeństw. Listę osób, którym będzie można pomóc w tym roku można znaleźć w podręczniku oraz na stronie www.amnesty.org.pl/maraton/
 • W razie pytań zachęcamy do kontaktu: maraton@amnesty.org.pl